Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... amenintare executare silita
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

amenintare executare silita

Buna ziua!
Am un credit de nevoi personale si doua carduri de credit la banca CEB obtinute in 2007 si de cateva luni sunt in somaj si nu-mi mai pot permite sa platesc rata integral si minimul de plata la cele doua carduri.#-o De curand am primit un plic acasa in care ma someaza sa platesc pentru ca altfel dosarul imi va fi trimis la departamentul de recuperari si astfel ma vor executa silit. Ulterior am fost si sunat si mi s-a dat un ulimatum pana cand sa platesc macar jumate din suma care s-a ac umulat in cele 72 zile de intarziere. Ideea e ca eu am facut plata in fiecare luna, in functie de cat mi-am permis, dar tot sunt restantier. Eu vreau sa platesc in continuare si sa incerc sa ajung la zi dar cei de la banca mi-au spus ca nu se mai poate sa ma mai astepte (aproximativ 1160 ron restanta) si astfel incerc sa-mi iau cateva masuri de precautie: masina am radiat-o fiscal si urmeaza sa definitivez inmatricularea pe numele viitoarei sotii, casa e pe numele parintilor iar ca bunuri s-ar putea sa am prin casa un TV sau un PC. Va rog sa-mi spuneti daca firma recuperatoare ii poate executa sotiei masina in momentul in care va lua numele meu sau daca poate sa ia din casa TV-ul sau PC-ul daca facturile de achizitie sunt pe numele meu sau daca parintii au vreun bun in casa, nu mai au factura, si pot fi deposedati de bunul respectiv. Din cate am mai citit pe forum se pun propriri pe veniturile prezente si viitoare fara sa se atinga de cele ale viitoarei sotii. Daca imi vor pune propriri pe venituri banca va primi mai putini bani de la mine decat daca le dadeam in functie de cum faceam rost... daca asa considera unele minti luminate ca e mai bine, asa sa fie!
Multumesc anticipat!
Bunurile comune nu pot fi urmarite de creditorii personali ai unuia dintre soti, insa dupa urmarirea bunurilor proprii ale sotului debitor, creditorul sau personal poate cere impartirea bunurilor comune, insa numai in masura necesara pentru acoperirea creantei.
V-am indicat si aceste situatii avand in vedere ca intentionati sa va casatoriti.
Pot fi deci executate silit bunurile dvs. proprii precum si poprite veniturile dvs.
Restanta dvs. nu este mare, mai incercati o discutie privind reesalonarea platilor, buna -credinta rezulta clar din plata lunara chiar si a unei parti din debit.;)
Da, purtati o discutie cu banca si incercati sa ii faceti sa inteleaga ca sunteti in somaj si de aceea nu puteti plati.
Daca nu inteleg vor avea mult de lucru cu rezolvarea situatie recuperarii si intrucat eu cred ca vor pricepe acest lucru e posibil sa va ...inteleaga...

avocat Claudiu Lascoschi
Buna ziua!
Multumesc ca ati fost prompti in raspunsuri. O sa tin legatura cu banca si sper sa nu se ajunga la executare silita dar imi voi lua oricum cateva masuri de protectie a bunurilor personale. In concluzie banca poate executa silit autoturismul viitoare sotii dupa nunta?
Multumesc!
nu, pt ca acel autoturism va fi bunul propriu al sotiei dvs, ori dansa nu v-a girat, nu e coplatitor..
va trebui insa, sa platiti datoria catre banca, nu va bazati ca o vor lasa sa se prescrie, iar candva veti mosteni ap parintilor. in plus, dupa casatorie, orice bun pe care il cumparati cu sotia, indiferent daca e pe numele ei, poate fi partajat de catre creditori, in vederea executarii silite
gi-jane2, moderator
1. Depuneti la banca actele din care rezulta ca sunteti in somaj si o cerere prin care solicitati scutirea de la plata dobanzii sau a ratelor pe o perioada de un an. S-ar putea sa vi se aprobe.
2. Depuneti oricum actele din care rezulta ca sunteti in somaj pentru a beneficia de prevederile OUG 50/2010, si anume plafonarea dobanzii penalizatoare pentru neplata. Mai ales la overdraft sunt dobanzi mari, iar cele penalizatoare cresc probabil dobanda cu inca 10 procente. Exista mari sanse ca tot ce platiti sa intre doar in acoperirea de dobanzi si nimic in stingerea creditului. De aceea, plafonarea penalitatilor va este foarte utila pt. a avea sanse sa stingeti debitele mai devreme.